Off topic

Šeit var likt komentāros visu ko sirds vēlās. Kas zina, varbūt tas būs iemesls jauna ieraksta/topika tapšanai. Ja off topic ir vairāk kā viens links + paris teikumi un velk uz pāris rindkopām – sūtiet uz VB e-pastu, ieliksim kā ierakstu, kas sāks jaunu tēmu.

8 262 domas par “Off topic

  1. P.S. Īsti nesaprotu, kādēļ reizēm nav problēmu, bet reizēm offtopic sadaļā komentārus man neļauj ievietot. Vai WordPress nepatīk kādi atseviški vārdi vai linki?

  2. Šodienas LR1 Krustpunktā par aizsardzību vara bungas ļoti maz tika pie vārda. Secinājums, ka viss ir slikti.

    • Pāragri tā spriest. Bet tā nav 4×4 iepirkuma reinkarnācija, jātop kaut kam jaunam. VR-1 gan ir pamats spicēt ausis un mēģināt ieintegrēties projektā.

      • VR-1 noteikti vajadzētu pazondēt kā viņi var piedalīties šajā projektā. Tā ir iespēja celt savu ražošanas kapacitāti kura šobrīd ir viņu vājā vieta. Plus iegūt vērtīgu know-how.

      • interesanti par kāpurķēžu platformas projektu,ja gadījumā plāno iepirkt tad ar viņiem aizstās BV206 ?

      • Es godīgi neredzu īsti jēgu atkal izgudrot divriteni no jauna un izniekot entos gadus un entos miljonus kad gatavas mašīnas jau ir pieejamas……..lai tak ņem to Sisu GTP un viss, nav ko pisties mums karš pie apvāršna draud.

        • Te drīzāk iet runa par uzlabojumiem kā reizi Sisu nodemonstrēja jaunu platformu arī kravu parvadāšanai lasīju komentārus tur gāja runa par pretmīnu aizsardzības uzlabojumu kas ir jāveic bet 3 gadi tas tā kā ir perebors

    • VB man kkad pārmeta votaboutismu… Liepnieks ir šajā jomā karalis!

      kā reiz man ir sanācis pastāvēt blakus šur tur, lai nojaustu, kā notiek pretdronu apmācība ukraiņu pamatapmācībā- tur noteikti nav atšaudīšanās ar lāzerieročiem, džedaju zobeniem vai medību bisēm. Pret droniem apmācībā nav izdomāts nekas labāks par aizsegu, fizisku izvairīšanos (arī velšanos, pietupšanos utt) un atšaudīšanos ar triecienšauteni. Bise ir forši, bet tas ir papildus ierocis un smagums pie jau esošā ekipa. Viena maga ar skrošu lodēm būtu labāks risinājums, bet pagaidām tas nav masveida produkts.

      pieļauju, ka arī mūsu droņītāji spētu sakaut divus ukraiņu mehanizētos bataljonus… Arī mums pašiem NBSā ir bijušas macības ar iznīcinātām kolonnām- atskaites no apakšas uz augšu tika nodotas… Risinājums būtu pārvietošanās ar autotransportu mazās vienībās, ātri un no maskētām pozīcijām uz maskētām pozīcijām. Jā, tagad 360 jāsedz ne tikai horizontāli, bet arī gaisā. Vajadzētu palielināt inženierus kā atsevišķas vienības un arī integrēt apakšvienībās.

      šodien ltv ziņās ukraiņu komandieris pateicās latviešiem par nodotajiem cvrt- izmantos pret infiltrantiem. Šogad mēs kopā atdosim vairāk nekā 50 gab. Protams, ukraiņiem tie noderēs, Limpene&co par to priecāsies, ka esam tikuši no lūžņiem vaļā, bet manā skatījumā tas ir liels zaudējums mūsu spējām. Mums šāda tehnika būtu ļoti vajadzīga, ja vien negribam pilnībā pāriet uz sixvīleriem, kuriem vispār nav bruņas. Ar ascodu noteikti ne tuvu neieiebrauks tur, kur var iebraukt ar cvrt…

      un, kad mēs runājam par ukraiņu “superspējām”, atceramies, ka uz Ukrainu strādā vēl vismaz pusmiljards-miljards Eiropas un pārējās brīvās pasaules iedzīvotāju. Šobrīd ir grūti nošķirt, kas ir tapis ar vai bez pārējās pasaules palīdzības. Tāpēc nevajag šaustīt sevi, ka mēs esam nekādi uz ukraiņu fona. Mēs mācam un paši mācāmies☝️

      • Amen, bet precizē, ko mēs kam mācam? Ukraiņiem nav superspējas viņiem piemīt šim kara atttīstības brīdim atbilstošas spējas, kas kļust par superspēju tikai, ja sastopas ar atpalicību. Nu ko var gvelzt par mūsu droņītājiem vs ZSU bataljoniem, kuros ir integrētas EW un c-UAS apakšvienības… pārlasi savu tekstu vēlreiz un nokaunies. Biļecka uzslavas LV skaidroju ar tuvu pazīšanos ar ministru – politisko atbalstu grūtajā brīdī. Mēs esam nekādi “pateicoties” visām koalīcijām kopš 2008. gada, NDP sastāviem un īpaši tā laika komandieriem un armijas augstākajiem vadoņiem. Nopelniem bagāto ir tik daudz, ka vairs nav jēgas personificēt, turklāt tagad viņi visi kā viens ir kaujas vanagi. Runājot par cvrt atkal jāatgādina ka kaut cik letāls tur ir tikai scimitars, kuru atdošanu ar atrunām var nožēlot, bet pārējā flote ir taburetes uz kāpurķēdēm, turklāt neērtas taburetes, labākais pielietojums – šahedmobilis. Ja gribējās pa lēto M113 bija plaši pieejams, par Marderiem kurus DE grieza adatās nemaz nerunājot, nu bet karalienei izdabāt bija svarīgāk.

        • nu, apmācāmās vienības vārdā nesaukšu, bet nav “pēdējā”… Nekas pašos pamatos nav mainījies- aizsegs, 360, formācijas, reakcija uz pretinieku… Arī dažāda veida speciālisti (nesaukšu vārdā) ukraiņiem ir vajadzīgi, kurus mēs apmācam. Jā, tagad arī ukraiņi māca savējos, bet pamatā tā ir mūsu skola ar savām korekcijām. Droni tikai liek vairāk vērot gaisu un izvairīties no klajumiem. Nestaigāt pa atklātu ceļu un atklātu lauku, bet iet pa mežu NBSā man mācīja jau pirms 30 gadiem, tāpēc tas nav nekas jauns…

          protams, ka ukraiņiem ir vairāk un arī veiklāki dronu operatori, jo viņiem dronus sūta puspasaule un operatori savu skilu kačā katru dienu reālos kaujas apstākļos. Viņu iemaņas noteikti būs labākas par mūsējo. Lai iemaņas iztaisnotu, tad arī mūsējiem vajadzētu iesaistīties reālās kaujās un regulāri… Labāka dronu un EW apgāde un integrācija vienībās nav gluži specifiska taktikas maiņa, bet gan rocība. NVG un IR optika arī pamatos nemaina taktiku. To var drīzāk saukt par (apakš)vienības apdeitu. Kā izlūki man iegūst info, man maz ko maina. Ja nav dronu un optikas, ir slikti laika apstākļi, tad jāiet kājām, jātaisa OP. Par ienaidnieka iznīcināšanu es teiktu, ka spike lr ir daudz labāks par prastu dronu, jo ptvrk efektivitāte pret bruņutehniku noteikti ir labāka… Drons ir lēts un masveidīgs aizvietotājs. Kā jau iepriekš esmu izteicies, drons nav panaceja visur un vienmēr. Tas dod papildus iespējas, bet pamati paliek.

          Nu, browninga kalibrs ir nepietiekams pret infiltrantiem?? Marders ir liels un smags, kurš nebrauks vietās, kur brauks cvrt… Katram ir savs redzējums, bet es uzskatu, ka, lai cīnītos pa mežiem ar infiltrantiem zemsliekšņu cīņās, par cvrt pagaidām nav nekā piemērotāka.

          • To, ka CVRT regulāri lūzt, to tu, protams, noklusēji?
            Es no SzS tik to vien esmu dzirdējis, ka tas sūds lūzt un lūzt.
            Nu, gluži kā agrāk mūsu vecie BV206 – aizbrauc uz mācībām ar 3, atpakaļ, tāds pats, kā aizbrauca turp, atgriezās tikai 1. Un tādu stāstu bija regulāri.
            Līdzīgi ar CVRT – veca bundža, kurai uzdevums ir izlūkot, nevis spēlēt kariņus tiešā kontaktā, tai savs dzīves resurss jau pasen kā beidzies.

            • Oficiālais pamatojums cvrt iegādei bija kļūšana par Spike “platformu” par ko tie nekļuva. Tad sāka izgudrot CVRT pielietojumus līdz pat piemineklim un tagad arī dāvanai. Veiksmes stāsts.

              • es saprotu, ka štābos plāno tikai papīros skatoties… 🤷

                Vēlreiz ar lieliem burtiem!- ja man būtu jāveic kaujas apvidū ar nestabilu grunti (bet ne purvs, jo tur nepalīdzēs nekāds transports) pret vieglajiem kājniekiem un infiltrantiem mazās vienībās, kā arī javeic pārapgāde un jāsniedz medevaka pakalpojumi, tad es izvēlētos ātru un mobilu kāpurķēžu transportu ar vieglu bruņu. Ir daudz variantu? BvS10, wiesel vai cvrt, kas man nāk prātā un nekas vairāk. Cvrt man šķiet visoptimālākais, neskatoties uz tā vecumu. Nepatīk cvrt, lūdzu, piedāvājiet alternatīvas! Marderi, cv90 un ascod nav konkurenti, jo viņi noteikti neizbrauks tur, kur cvrt.

                  • nosacīti, jo cvrt ir manevrīgāks, ātrāks un spiediens uz zemi mazāks. Turklāt m113 ir aptuveni tikpat vecs kā cvrt.

                    • M113 ir konstruēts kā kājnieku bruņuTRANSPORTS nevis kā specialā izlūkošanas vai speciālistu mašīna, kuru nodrošina pilnvērtīga mehanizēta vienība. Pofig uz to spiedienu uz zemi, ja cvrt kulbā neko iebāzt nevar. LT lieto M113 kopš 2000.gada, no mayor issues. Un zini ko, 50cal tam arī var pieskrūvēt.

                    • kvadrokopteri arī sākumā tika taisīti izklaidei, lai lidinātos prieka pēc un filmētu smukas ainiņas… Diez kāpēc tagad no tiem deg puskrievija?

                      atklāšu noslēpumu-arī pārējos btr (ieskaitot Patria) trīsdiennieces nesaliksi un ar riteņtransportu mežā neiebrauksi. Atkārtošos vēlreiz, lai “štābos” saprastu- lai cīnītos mazās grupās ar infiltrantiem/vieglajiem kājniekiem, veidotu slēpņus (hit&run), mums vajag kompaktu, mobilu, ātru kāpurķēžu tehniku ar stanag2 bruņu, uz kuras būtu uzstādīts ložmetējs un kuru būtu viegli maskēt. Cvrt +-atbilst šīm prasībām. Ja kādam šķiet, ka tiem ir noguris metāls, lūdzu, paņemiet šo konceptu un ražojiet no jauna! Kamēr jaunus neražo, izlīdzamies ar vecajiem. 2 spartani ir ideāls nodaļas izmērs, kur abos torņos ir fiftīkali, apkalpei prettanku ieroči, bet pārējie kājnieki var piesegt flangus.

                      p.s. atvaino, bet tagad es sāku saprast, kāpēc rakstīt macību fīdbekus manā līmenī ir bezjēdzīgi- lielie priekšnieki tak visu zin labāk, jo izgājuši augstās skolas, kur studē doktrīnas… Salīdzinājumam- naher droni, ja jau sen izdomāta aviācija…

                      p.s.s. daudzi cilvēki tagad dzīvo dažādos mītos, dogmās un iedomās. Tas, kas darbojas vienos apvidos un citās valstīs, pie mums nedarbojas vai slikti darbojas, jo ir cita veģetācija, reljefs un grunts. Ja neticat, paši padrillējat kkur pa apakšu, jo atskaitēs visbiežāk viss būs smuki, jo tās jau tikai ir dienesta grūtības…

                    • “naher dorni” drīz piepildīsies 100% apmērā lidos tās pašas stealth lidmašīnas, bet ar MI vadību. Aplis būs noslēdzies.

                    • par tēmu viss jau pateikts. Atliek diskutēt par formu… Sākās ar ptvrk, aizgāja uz kvadrokopteriem,… raķetes,.. ar optisko diegu,.. ar MI,.. līdz nonācām, ka šodien paši ukraiņi telegram kanālos savus aparātus, kuri spridzina maskavu, sauc par kko starp dronu un spārnoto raķeti. Es saprotu, ka kādam gribās to iebāzt exceļa tabulā pie nodefinētā devaisa, bet es uzskatu, ka svarīgākais ir iznīcinātais mērķis.

                      Līdzīgi ir uz zemes- galvenos ceļus segs droni, artilērija, tanki un kkm, bet pārējo apvidu starp galvenajiem atbalsta punktiem segs spieti no droniem, no robotizētām platformām ar ložmetējiem un kājniekiem, kuriem būtu vēlamas mobilas platformas. Kāpēc nevar visu nosegt ar droniem, es jau Tev rakstīju (protams, tas ir tikai mans viedoklis un pieredze) un par mobilām platformām arī esmu visu pateicis.

                  • ja gribam kko modernāku, tad alternatīva būtu bezpilota platformas, ar kurām veiktu pārapgādi, izvestu cietušos un kritušos, kā arī uz kurām montētu kaujas atbalsta ieročus. Vienīgi šīs platformas ir salīdzinoši lēnīgas. Bet, kamēr šādas platformas vēl nav ierindā, tikmēr cvrt var aizpildīt šo robu.

            • Es jau nesen pieminēju, ka viņi mēdz lūzt☝️ Un tad es pajautāju vienam cvrt “operatoram”, kas tad viņam lūzt? Izrādās, ka ne jau motori, kurus tikai slavēja, bet gan hadene (velkošā zvaigzne ķēdēm jeb kkas tamlīdzīgs). Ņemot vērā, ka man vispār nav ilūziju par SzS karavīru braukšanas prasmēm un kultūru, tad es nebrīnīšos, ka drīz sāks lūzt arī ascodi. Bet tāpēc nav tajā jāvaino tehnika. Džeki spiež ārā no tehnikas maksimu, tāpēc ir regulāras pārslodzes, kas tehniku lauž.

            • Vizuāli apskatot toc CVRT, ir skaidrs, ka tie aizvada savas pēdējās dienas un labākie laiki tām mašīnām ir jau sen pagātnē. Es saku, ka pilnīgi visi tie CVRT ir jāved ātri prom uz Ukrainu, jo otra alternatīva ir vest uz Tolmetu. Labāk sākt atbrīvot vietu Medniekiem, lapsām un visam citam kas plānots 4×4 sakarā.

          • Pipar beidz tās vecās pasakas ka ”CVRT izbrauc tur kur citi ar ķēdēm neizbrauc”, tās ir muļķības kuras izdomāja tā laika AM lai piesegtu savu pakaļu pret kritiku un tās runas nekad nebija patiesas.

            Gan Marders gan M113 ļoti labi arī izbaruca visus dubļus un mežus gan Ukrainā gan pie mums, neviens UA komandieris nav sūdzījies ka viņiem ir slikta mobilitāte. Leiši jau 15 gadus ar M113 brauc un nekā problēmu nebija. CVRT tika pirkti jo bija lētākais variants, viss un āmen. Nebija cita iemelsa tas bija tupi nabadzības dēļ, būtu bijis lielāks budģets tos CVRT neviens nebūtu pat skatijies 2013. gadā.

            • negribu izskatīties iedomīgs, bet es diezgan daudz sajēdzu, kurš kur un kā var izbraukt… Sliktākais ir tas, ka štābos vairāk ieklausās lielākajos bļāvējos un populārākajā viedoklī. Ar šādu piegājienu civilie droni nekad nekļūtu par “superieroci” un tagad tie kļuvuši par absolūtu “brīnumnūjiņu”. Visa pamatā jābūt veselajam saprātam. Esmu tik vecs, ka mani grūti pārliecināt par baltu, ja tas ir acīmredzami melns. Šis atkal bija par formu un nevis tēmu…

              • Ja tā maģiski labā mobilitāte un caurbraukšana tik tiešām būtu bijis nu tik ļoti ”svarīgs un vajadzīgs faktors”, tad AM un NBS nebūtu pie pirmās iespējas tagad skrējis un pasūtijis 2x smagākus un lielākus ASCOD 2 no Spānijas.

                Tas fakts ka tas notika parāda ka visas tās runas bija meli. NBS jau no sākuma gribēja kārtīgi lielu smagu IFV, bet nebija naudas. Kā dabūja naudu, pēkšņi pērk tieši to pašu ko Igauņi un Leiši un visi pārējie normālās armijās. Mūsu tālaika nabadzība tika attaisnota ir visādām huiņām un stulbām runām

                • Limpene, es saprotu, ka AM un NBS politkorektums (nemelošana) Tev ir svarīgāks par parastā kājnieka izdzīvošanu kara apstākļos… 🤷

                  Nesen atpakaļ rakstīja, ka 10(?) UA droņītāji iznesuši 2 Nato mehanizētos bataljonus(?), kas pierāda, ka KKM un tanki ne vienmēr palīdzēs uzvarēt. Mana pieredze rāda, ka pārvietošanās pa ceļiem un laukiem, kamēr kolonnā nav Skyranger, ir ļoti bīstama. Visefektīvākais ir ātri pārvietoties no viena meža masīva līdz nākošajam. Arī cvrt nav brīnumlīdzeklis, bet vienalga tas ir mobilāks, ar mazāku signatūru un kuru vieglāk maskēt. Un otram atslēgas vārdam jābūt decentralizācijai. Labāk ir 5 lētākas platformas nekā viena dārga ar labāku bruņu un kalibru.

                  protams, kkm ir vajadzīgi, bet tikpat vajadzīgas ir mobilās platformas, kuras segs flangus, piesegs šķēršļus, atbalstīs slēpņus un aizpildīs robus. Tagad to var darīt ar sixvīleriem, bet tiem nav galīgi nekāda bruņa. Arī 4×4 bruņotā riteņtehnika nevar aizvietot cvrt, jo riteņtehnikai caurgājamība ir tāda, kāda tā ir, jeb tā ir sūdīga…

                  un par NBS vēlmēm sākumā, salīdzinot ar agrāko varēšanu, esmu jau daudzas reizes izteicies. Tāpēc ir tikai apsveicami, ka NBS sākumā nopirka cvrt un nevis vecus Marderus vai CV90. Un nu jau man ir mazsvarīgi, vai tas sanāca nejauši vai apzinātas melošanas rezultātā (kaut apzinātu melošanu tur nesaredzu, jo cvrt jau pašā sākumā tika definēti kā KIM)… 😎

                  • Acīmredzami, ka vairums tevis minēto pamatojumu nevarēja būt iekļauts cvrt izvēles kritērijos, jo 2014. karu iztēlojās citādi. Izņemot izdaudzināto “platformu” par kuru cvrt nekļuva. Tāpat kā nekļuva nekur citur pasaulē ar salīdzināmiem vides apstākļiem. UK izmantoja cvrt karā par Folklendu salām , jo tie ērti salīda kuģu rūmēs. Kompakta un viegla konstrukcija ekspedicionāriem spēkiem kad pretinieks ir nesalīdzināmi vājāks. Mums Projekts izmaksāja 250 milj vecajās cenās un bija uzreiz skaidrs ka nav cost effective kaut vai paredzamās ekspluatācijas ilguma dēļ. Pats fakts, ka cvrt pamanījās uzvarēt LV konkursā NElietotus KKM Marder kuri DE vispār nebija prece (tos utilizēja jaunus) daudz ko pasaka.

                    • 250 miljoni 10 gados brigādes uzturēšanai, manā skatījumā, ir ļoti mazs cipars. Kā zinām, cvrt nosacīti atremontētas platformas maksāja €48,1 miljoni. Par to, ka Marderi varētu būt nelietoti, vispār nebija tādu ziņu. Cik lasīju leišu saitos, tad viņiem piedāvāja atremontētus Marderus. Marderu lielakā problēma bija unikālais motors (tjipa gabarītu dēļ), kuru vairs neražo un salīdzinoši mazais kalibrs.

                      es saprotu, ka akadēmijās māca klasiskās mehanizēto brigāžu taktikas, tāpēc tagad grūti pieņemt to, ka pasaule mainās. Ukraiņi tagad atklāti smejās par tagadējo (arī Nato) taktiku ar tanku un kkm kolonnām, atklātām artilēriju rindām… Kamēr nav piesegts gaiss no droniem, tikmēr jāpiekopj hit&run taktika- ātri izvirzies, atstrādā pa pretinieku, skrien prom un maskējies. Nu, jā- tā jau tāda puišeļu taktika, par ko “īstie” armijnieki tikai smietos…

                  • PS definēt KIM kā KKM nekādi neizdotos, jo tad par to smietos visa pasaule. Cita lieta ka ar KIM tika pamatota veselas brigādes MEHANIZÂCIJA. Tā jau tāda smalka nianse tiem kuri saprot KIM lomu pa īstam mehanizētas vienības sastāvā.

                    • es jau sen mēģinu tikt vaļā no “exceļtabulu” domāšanas veida. Militāra izglītība dod labus pamatus, bet finālā uzvar tas, kurš spēj ar visa veida paņēmieniem ap.ist pretinieku. Pēc šāda moto darbojos pats un iesaku arī citiem. Kā reiz, krievi ar saviem tankiem šādi ļoti apsmējās Izjumas apkārtnē…

                  • ”Labāk ir 5 lētākas platformas” – ne sūda tie CVRT nav ar ko ”lētāki”, tā ir kāpurķēžu mašīna ar dīzeļu motoru tādi pati kā Marders vai M113 vai CV90 vai da jabkas vēl. Fizika nekur nemainās tas motors un tā transmisija un tā šasija jālabo tieši tā pat, cilvēku resurs kas ir jāgrūž tur iekšā lai tā mašīna brauktu un komandieris komandētu ir arī tāds pats (cena karavīram nemainās viņš nebūs ”lētaks” tikai tāpēc ka sēž CVRT nevis CV90)

                    ”Nesen atpakaļ rakstīja, ka 10(?) UA droņītāji iznesuši 2 Nato mehanizētos bataljonus(?)- nu un ja būtu bijuši tavi CVRT tas būtu labak??? Aluminija bundža bez nekādas bruņas kas uzreiz aizdegas un nodedziva visus nabagus kas tur sēž ieksā????

                    Ukrainas karā ir labs piemērs ar krievu BMD, arī ”viegla labi mobilla alūmija maza mašīna” tieši tā kā tev patīk 🙂 , un viņas kaujas spējas ir šausmīgi sliktas. Bruņu aizsardzība tik slikta ka pie pirmā kontakta visi kas viņa sēž iekša nomirst. Ne Ukraiņi ne Krievi tos BMD vairs pat negrib lietot

                    • Ok, Limpene, esi ar par galvas tiesu pārspējis Liepnieka k-gu! Apsveicu!..

        • vai esi ko dzirdējis par pretgaisa artilērijas sistēmu iegādi? Man ļoti grūti saprast kā mēs buvējam savu pretgaisa aizsardzību,pamatīgā gumijas vilkšana, Jūlijā it kā tikšot prezentēta Latvijā izstrādāta pretgaisa aizsardzības sistēma kas balstās uz 4 ložmetējiem 12.7mm ,radaru ,optisko sistēmu un MI ,ceru ka projektu nenoraks

  3. Rītdien visa valdība savācas vienā vietā, netālu no robežas. Iedomājos, kā mums ir ar to varas, komandķēdes turpināmību? Vai visi algoritmi un protokoli ir kādreiz izmēģināti, ja nu tajā vietā nokristu nomaldījies šaheds vai iebrauktu kamazs ar minerālmēsliem? Lai nesanāktu līdzīgi kā irāņiem.

Komentēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.